Ainu ken

11. července 2010 v 2:31 | Janča

Charakter plemene

Ainu-ken je nebojácný a inteligentní pes. Velmi snadno se cvičí a je poslušný a oddaný svému pánovi. Někdy může být problém s jeho svéhlavostí a dominancí, proto musí znát své postavení v rodině. K jiným psům se může chovat dominantně až agresivně. K dětem bývá milý, ale opět musí být veden k dětem jako podřízený člen rodiny a děti musí být naučeny tohoto psa nezlobit a dokázat prosadit svou dominanci. Jedná se o vynikající hlídací a lovecké plemeno. Kvůli svým loveckým pudům může mít problém s jinými zvířaty, pokud na ně není od malička zvyklý. I přesto všechno je velice milý, přítulný a klidný. Má značný smysl pro směr a dokáže najít svého pána, když je na několik kilometrů vzdálen.

Popis Ainu-ken

Ainu-ken dorůstá výšky 46 - 56 cm. Váha se pohybuje okolo 20 - 30 kg.  Hlava má klínovitý tvar. Uši jsou malé, vztyčené a v pravém úhlu k obočí. Diagonálně posazené trojúhelníkovité oči jsou také poměrně malé a mají tmavou barvu. Tělo je vyvážené a svalnaté. Končetiny jsou rovné a také dobře osvalené. Ocas je středně dlouhý, špičatý a je nošen zatočený na zádech. Vzhled je typický pro téměř všechna japonská plemena. Srst je tvrdá, rovná a velmi hustá. Zbarvení je červené, bílé, žíhané, sezamové, plavé i černé. V průměru se dožívá 11 -13 let.


Plemenný standard

Skupina 3 - Špicové a primitivní typy, sekce 5 - Asijský špic a příbuzná plemena. Bez pracovní zkoušky.


Základní péče

O hustou srst je třeba pravidelně pečovat.
Ainu-ken potřebuje velké množství pohybu. Je vhodný do bytu, může být chován i celoročně venku. Dá se vycvičit na loveckého psa, na poslušnost. Často je používán k tahání saní.

Historie plemene

Ainu- ken je japonské plemeno, které se jen zřídka vyskytuje mimo zemi svého původu. Pravděpodobně se jedná o tamní nejstarší plemeno. Své jméno dostal podle kmene Ainu, který byl po příchodu japonského lidu vytlačen na ostrov Hokkaido, proto se někdy můžete setkat s názvem Hokkaido Inu. Do Japonska se dostal někdy před 3000 lety a přinesl sem již typické rysy špice. Také jeho časté černé skvrny na jazyku naznačují, že je geneticky příbuzný s čínským plemenem čau-čau či šarpejem. Ainu byli využíváni k lovu medvědů i jiné zvěře. Také zastávali funkci hlídacích psů a to někdy i celé vesnice. Ainu-ken je od roku 1937 vyhlášen japonskou přírodní památkou.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama