Cairn teriér

11. července 2010 v 4:01 | Janča

Historie plemene a počátky chovu

Prapůvodní předkové dnešních Cairn teriérů žili v hojných počtech na statcích a zemědělských usedlostech západního pobřeží Skotska. Slovo "cairn" také ve volném překladu znamená kámen nebo hromada kamení, takžeCairn teriér bývá nejčastěji překládán jako teriér ze skotské vysočiny. Po několikanásobném překřížení s dalšími plemeny teriérů byl v roce 1912 uznán standard původně loveckého plemene Cairn teriérů.


Povahové vlastnosti

Cairn teriér je plemenem psů vhodných pro zájemce, kteří hledají veselé, dovádivé, chytré a živé psí společníky. Tito psi nenávidí nudu, proto potřebují neustále cítit alespoň pasivní zájem majitele, potřebují prostor k dovádění, procházky a také výcvik - srdce Cairn teriéra je srdcem lovce. Jejich vztah k rodině a dětem je víc než dobrý, k dětem chovají nejvyšší možnou toleranci a milují je jako společníky lumpáren a her všeho druhu.

Tělesná konstituce

Cairn teriér je pes spíše menší postavy a konstituce s rozčepýřenou srstí. Cain teriéra se vyskytuje v mnoha barevných varietách, které jsou téměř všechny přípustné. Vyjímku tvoří čistě bílé zbarvení srsti, dále černé zbarvení, bílé skvrny a také zbarvení známé jako black-tan (zbarvení dobrmana).

Standard plemene

Kohoutková výška psů je stanovena na minimálně 28cm. Tělo je menší a kratší s rovným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas je spíše krátký, nasazení není ani příliš vysoké ani nízké a ocas je nošen pod rovinou hřbetu, ale zvesela. Končetiny jsou u Cairn teriéra rovné a i přes výrazné osrstění prosvítá svalová hmota. Krk je spíše nenápadný. Hlava je malá, ale vzhledem k celkové velikosti tohoto psa
je větší a působí mohutněji. Uši Cairn teriéra mají trojúhelníkový tvar, jsou spíše malé a jsou nošeny ve vzpřímené poloze. Oči jsou v lebce šikmo posazené a měly by mít tmavě hnědou barvu.

Základní péče

Srst Cairn teriérů je nelínavá, to ale vyžaduje trimování - tedy ruční vytrhávání nevzhledných, odstávajících chlupů. V ideálním případě by se mělo provádět zhruba dvakrát až třikrát ročně. Česání nebo kartáčování nebude Cairn teriérovi vadit, nutné ale není. Mnohem více tento pes potřebuje dostatek projeveného zájmu a možnosti pohybu a skotačení.

Zvláštní nároky

V případě Cairn teriérů vyplývají
zvláštní nároky z jeho zvláště vášnivé lovecké duše, kterou bezděčně dědí po svých předcích, ačkoliv jsou dnes chováni téměř výhradně jako psi společenští. I naprosto dokonale vycvičený Cairn teriér, který jde i bez vodítka naprosto vzorně vedle nohy svého pána, bez varování zmizí. Pokud by se taková událost přihodila ve městě, může to mít katastrofální důsledky.

Proto každý, kdo zatouží po věrném a veselém přátelstvíCairn teriéra, by se měl naučit přebírat v některých případech plnou odpovědnost za život svého milého čtyřnohého společníka. 


Cairn teriér - Kernteriér - Plemena psů - Cairn teriér - Kernteriér
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama